MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 28)

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 28)

I – VERGİLEME ÖLÇÜ VE HADLERİ 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun(1), 3946 sayılı Kanunun(2) 35 inci maddesi ile değiştirilen “Yetki” başlığını taşıyan 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında, “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır.” hükmüne, aynı maddenin 4842 sayılı ... Devamını Oku »

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ, (SERİ NO: 27)

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ, (SERİ NO: 27)

08/07/2006 tarihli ve 26222 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5535 sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanunun[1] 4 üncü maddesinde; “İlgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan motorlu kara taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31/12/2006 tarihine kadar ilgili yönetmelik hükümleri gereğince kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle il özel idarelerine bedelsiz olarak teslim eden gerçek ve ... Devamını Oku »

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ( Seri No: 26 )

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ( Seri No: 26 )

5035 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun[1] 23 üncü maddesi ile değiştirilen 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunun[2]  5 inci maddesinin son fıkrasında, “( I ) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi tutarlarının Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin % 6’sını aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ... Devamını Oku »

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ( Seri No:25 )

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ( Seri No:25 )

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun[1], 3946 sayılı Kanunun[2] 35 inci maddesi ile değiştirilen “Yetki” başlığını taşıyan 10 uncu maddesinde,   “…Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır. (…)” hükmü ile aynı maddenin4842 sayılı Kanunun[3] 36/7 nci maddesi ve 5035 sayılı Kanunun[4] 48/7-b maddesi ile ... Devamını Oku »

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 23)

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 23)

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun1, 3946 sayılı Kanunun2 35 inci maddesi ile değiştirilen 10 uncu maddesinde,   “…Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır. (…)” hükmü ile aynı maddenin 4842 sayılı Kanunun3 36/7 nci maddesi ve 5035 sayılı Kanunun4 48/7-b maddesi ile değiştirilen ... Devamını Oku »

Taşıt Kanunu

Taşıt Kanunu

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun(1) 3946 sayılı Kanunun(2) 35 inci maddesi ve 4605 sayılı Kanunun(3) 1 inci maddesi ile değiştirilen 10 uncu maddesindeki yetkiye istinaden Bakanlar Kurulu, bu Kanunun 5 ve 6 ncı maddelerinde yer alan ( I ), ( II ), ( III ) ve ( IV ) sayılı tarifelere göre 2002 yılında uygulanacak motorlu taşıtlar vergisi miktarlarındaki ... Devamını Oku »

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 20)

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 20)

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun (1) 2 nci maddesinin (7) numaralı bendi gereğince Bakanlığımıza verilen yetkiye dayanılarak yayımlanan 11 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinin(2) 1) TAŞITLARIN LÜKS DERECELERİ bölümünün (b) bendi, 1/1/2003 tarihinden geçerli olmak üzere, “Arazi taşıtlarından; münhasıran yük taşımaya mahsus olanlar ile yük ve yolcu taşıyabilen iki sıralı oturma yeri bulunan ve açık kasalı olanlar ... Devamını Oku »

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği Seri No:19

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği Seri No:19

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun (1), 3946 sayılı Kanunun (2) 35 inci maddesi ile değiştirilen 10 uncu maddesinde, “… Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır (…) Bu suretle hesaplanan ve ödenmesi gereken vergi miktarlarında 10.000 liranın, (III) sayılı tarife ... Devamını Oku »

AUDİ TT Yeniden

AUDİ TT Yeniden

Sadece 500 şanslı kişide olacak olan bu otomobil yeniden tasarlandı ve kullanıcılarını şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Audi çıkardığı her araçta bambaşka bir endam yaratırken TT modelinin yeni uyarlanmasıyla yeniden adından bu modelle baya bir söz ettirecek durumda gözüküyor. Tasarımında kullanılan Gri ve Sarı renkler ön planda kullanılırken lastikleri ise aracın spor görünümünü adeta gözler önüne seriyor.  Gövdesinde 2,0 litre TFSI ünite ... Devamını Oku »

Motor Yağı Seçme Nasıl Olur

Motor Yağı Seçme Nasıl Olur

Yağ kalitesiyle aracınız ne olursa olsun performansında farklılık hissedersiniz. Otomobilin kullanım kılavuzundan yola çıkarak araçlarınıza nasıl bir yağ koyacağınızı görebilirsiniz. Araca eğer kılavuz haricinde yazan farklı bir yağ koyarsanız otomobilinize zarar verme olasılığınız çok büyüktür. Eğer araç eski bir model ise ve genellikle günlük kullanıyorsanız aracınızı 5W-30 tipi multi akışkan yağ kullanmalısınız. Kullanıcılar arasında araç bakımı ne kadar önemli ise ... Devamını Oku »

Kilometre düşürmek yasak!

Kilometre düşürmek yasak!

Isparta’da yaşayan Yalçın Baysan Isparta’da yaşayan Yalçın Baysan satın aldığı otomobilinin kilometresinin düşürüldüğünü öğrendiğinde aracı satın aldığı kişiyi mahkemeye verdi. Mahkemenin sonucunda aracın kilometresini düşüren şahsa  5 bin lira para cezası verildi, otomobil dünyasında ‘ayıplı araç’ olarak kayıtlara geçti. Yalçın Baysan ’ın , Isparta’da galericilik yaptığı ve Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkan Yardımcısı olduğu öğrenildi. 2013’ün Nisan ayında Z.C. ... Devamını Oku »

Yüzde 11.6 Gerileme Var

Yüzde 11.6 Gerileme Var

Otomobil pazarı 2014 yılında önceki yıllara göre 11,6 , hafif ticari araç pazarında ise yüzde 4,4 geriledi.   Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) yapılan açıklamaya göre, Türkiye Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2014 yılında önceki yıla göre yüzde 10,04 azalarak 767 bin 681 adet olarak gerçekleşti. Önceki yıl toplam Pazar 853 bin 378 olmuştu. Otomobil satışları, 2014 yılı ocak-aralık ... Devamını Oku »

AUDİ A6 Son Haliyle Satışta

AUDİ A6 Son Haliyle Satışta

Çıktığı günden bu zaman kadar tam 3,5 yıl geçti ve A6 adından büyük bir şekilde söz ettirdi. bir çok yönde yenilenen a6 modeli farları tamponları radyatör ızgarası stop gurubu gibi bir çok konuda değişime giren firma artık jant tasarımları ve renk seçenekleri ile tanışmaya başladı. başlangıç fiyatı olarak 220,021 tl olan otomobil 2,0 litre 190 hp gücünde turbo beslemeli dizel ... Devamını Oku »

Yağmurda Araç Kullanma

Yağmurda Araç Kullanma

Zorlu hava şartlarından biri olan yağmur araç kullanmını çok etkilemektedir. heleki şiddetini çoğalttığın da araç kullanmak da bir o kadar zor olur. yağmurlu günler de araçları nasıl kontrol edebiliriz bi bakalım. Öncelikle lastik seçimlerine dikkat etmeliyiz. firmaların önerdiği lastiklere yönelmeliyiz. yaz aylarında yaz lastiklerini kış ayların da ise kural olan kış lastiklerimizi takmaya özen göstermeliyiz. takip mesafemizi ise her zaman ... Devamını Oku »

Opel Tarihi

Opel Tarihi

Şirket merkezi Almanya Rüsselsheim de bulunmaktır. Opel firması Adam Opel tarafından 1862 de kurulmuştur. Kuruluşundan tam 37 yıl sonra araba üretimine geçen şirket 1929 yıllarında resmi şirket olmuştur. aynı yıllar içerisinde general motors firmasının da hissedarlığını almış halen şirketin hissedarıdır. tarihi çok eski olan bu otomobil firmasını biraz daha yakından inceleyelim . Adam Opel tarafından kurulduğunu belirttiğimiz firma hesse de ... Devamını Oku »

BENTLEY Tarihi

BENTLEY Tarihi

Günümüzde Volkswagen çatısı altında yoluna devam eden İngiliz markası Walter Owen tarafından kurulmuştur. Walter Owen  aslında bir tren mühendisidir. 1910 yıllarında otomobill üretiminde yaptığı lüks modeller ile adından halen iyi bir şekilde söz ettiriyor Walter Owen savaş sırasında kraliyet ailesi adına hava kuvvetlerin uçak motoru ve alüminyum supaplar geliştiriyordu. Bu tecrübeler sayesinde 1919 yılında Bnetley Motors u kurdu. Markanın aslında ... Devamını Oku »

SKODA Auto Tarihi

SKODA Auto Tarihi

SKODA  otomobil tarihinin en eski  firmalarından biridir. Çek otomobil firmasına ait olan bu otomobil devi  laurin ile klement adlı iki çalışanın kurduğu ortaklık üzerine bisiklet yapımlarıyla başlamıştır. 1895 yılında kurulan firma 1991 yıllarında ise Volkswagen gurubu tarafından satın alınmıştır. Skoda firması çok uzun yıllardan beri gelişim göstermektedir  ve halen günümüzde skoda arçalarının satışlarının görüldüğünü gözlemleye biliriz. Bisiklet yapımı için kurulan ... Devamını Oku »

Kış Lastiği Uygulaması

Kış Lastiği Uygulaması

Şehirlerarası yolcu taşımakta olan tüm araçlar kış mevsimi geldiğinde kış lastiği takma zorunlukları vardır. 1 aralık da başlayan bu uygulama kullanıcıların dikkate alması gereken bir kuraldır. Eğer kurala uyulmadığı takdirde ise kullanıcıları ağır şekilde para cezası beklemektedir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanıp ve 2 yıl önce yürürlüğe giren bu kural araçların kış şartlarında kış lastiği takma zorunluluğu ve ... Devamını Oku »

VOLKSWAGEN Tarihi

VOLKSWAGEN Tarihi

Ferdinand Porsche  tarafından anlamı halk otomobili anlamına gelen VOLKSWAGEN  adı altında bir otomobil dizaynlıyla karşılaşan Almanya  bu dizaynı tek tip otomobil üretimi için sunuma sundu ve Volkswagen AG firmasını kurdurdu. Bunun üzerine şirketin  ilk üretimi kaplumbag dediğimiz  yani Volkswagen – beetle dir. 4 yıl süren bu üretim zamanla kendini buldu ve ilerledi. Daha sonra dünya savaşı devam ettiğinde dolayı  Porsche ... Devamını Oku »

Elektrikli Taksi Yollara Çıktı

Elektrikli Taksi Yollara Çıktı

Avrupa’da birçok ülkede kullanılan elektrikli taksiler ülkemizde de trafiğe çıkmış durumda çevre dostu olan bu taksi sıfır egzoz gazı ile çevreye hiç zarar vermiyor. 420 kilometreyi 12 lira ile giden aracın sistemi istenilen her araca yüklenebiliyor. Sistem tamamen Türk mühendislere ait bir sistem şuanda bir Japon aracında yüklü bulunan sistem kullanıcıları isteği halinde farklı bir marka otomobile de takılabilir durumda.  ... Devamını Oku »

YENİ YIL OTOMOBİLLER

YENİ YIL OTOMOBİLLER

Yepyeni araçlar 2015 yılında ülkemizde olacak. Alman markası Audi 2015 yılında Türkiye’ye mayıs ayında gelecek olan Q7 ile ekim ayın da yepyeni A4’ü satışa sunacağını belirtti. Bunun yanı sıra Bavyeralı marka BMW ise 6 serisi yılın 2.çeyreğinde ve yine 2015 2. çeyrekte Cabrio’nun 2 serisi ve 2015 3. çeyrekte ise 2 serisi Grand Tourer modellerini ülkemize doğru yola çıkaracak.   ... Devamını Oku »

Bu yıl rekorla kapattılar

Bu yıl rekorla kapattılar

Efsane Jeep markası 2014 yılında dünya genelinde satış rekoru kırdı. İlk kez 1 milyonun üstünde satış yapan marka, Türkiye’de de satışlarını %100 arttırmayı başararak rekor kırdı. Otomotiv dünyasında SUV segmenti ile özdeşleşen efsanevi marka Jeep, dünya çapında 2014 yılını satış rekorları ile tamamlamayı başarırken, pazara sunduğu yeni modelleri ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarabildi. Jeep 2014 yılında dünya çapında, ... Devamını Oku »

FORD FOCUS’TAN YENİ OTOMOBİL

FORD FOCUS’TAN YENİ OTOMOBİL

Ford Focus yeni yüzüyle karşımızda, 1.0 litreden 1.6 litreye kadar çıkan, benzinli ve dizel motor seçenekleri ile satışa sunuldu. Trend X, Style ve Titanium donanımlarına sahip olan Ford Focusun yeni yüzü tercih ediliyor.   Karşımızda yeni Ford Focus, sedan, hatchback ve station wagon 1.0 litreden 1.6 litreye kadar uzanan, benzinli  ve dizel motora sahiptir. Focusun yeni versiyonunun ortalama yakıt tüketim ... Devamını Oku »

Bu Otomobil Çok Konuşulacak

Bu Otomobil Çok Konuşulacak

Googledan harika bir proje, insansız gidebilen otomobilin ilk denemelerini ortaya çıkardılar. Bu otomobil google bilgisayar kontrolü ile yönetilecek.   2010 yılında sessizce başladıkları bu insansız otomobil projesi sonunda gün yüzüne çıktı. 2010 yılından bu zamana kadar arada sırada gündeme gelen google’ın bu muhteşem projesi ilk kez paylaşıldı.   Bu insansız otomobilin paylaşımlarını şirketin google plus hesabından yapıldı. Şirketin google plus ... Devamını Oku »

KİA ÖDÜLLERE BAŞLADI

KİA ÖDÜLLERE BAŞLADI

Sorento ilk kez prestijli ödül olan İF tasarım ödülünü kazandı. Sorento nun 3’üncü yeni neseili nisan 2015 de Türkiye de satışa çıkıyor. Prestijli ödül olan İF ödülünü jüri üyelerinde tam not alarak kazanan araç hem güvenirliği ve hem de tasarımı ile göz doldurdu. Kia bu son ödülü ile bu ödülü 7 kez kazanmış oldu. 2,0 litre dizel motorda 185 ps  ... Devamını Oku »

MERCEDES 6X6

MERCEDES 6X6

Alman firması Mercedes son gözde modellerinden biri olan AMG G63 6×6 arazi aracını sundu. Son gözde olan bu arazi aracı tasarımı ve göz dolduran duruşu ile araba tutkunlarını kendine hayran bıraktı. Değeri 2,5 milyon olan bu arazi aracı adeta gözde olmuş durumda. 6 metre uzunluğundaki araç 5,5 litrelik çift turbolu v8 motoru ile kullanıcılarına 544 beygir gücü çekiş sağlıyor. 100km/s ... Devamını Oku »

ALICISINI BULDU

ALICISINI BULDU

Bir dönem Fransız aktör olan ünlü oyuncu Alain Delon‘un da direksiyon başına geçtiği otomobil, rekor bir fiyata satıldı. Ancak bu otomobili kimin aldığı bilinmiyor. Bir döneme damgasını vurmayı başaran Fransız oyuncular Alain Delon ve Gerard Blain‘in de kullandığı otomobilin yeni sahibi belli olurken, kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu olduğu ortaya çıktı. Sinema Sektörüne bir dönem damgalarına vuran Alain Delon ve Gerard ... Devamını Oku »

TOYOTA MİRAİ

TOYOTA MİRAİ

Hidrojen yakıt hücreli MİRAİ satışa sunulduğundan beri güzel sonuçlar vermeye devam ediyor. Sunuma çıktıktan sonra yılsonuna kadar 400 adetlik sipariş bekleyen fakat çok üstüne çıkan MİRAİ işleri tamamen değiştirmiş durumda. Japonya da çıktığından beri 1,500 sipariş alan MİRAİ yok satacaklar arasına şimdiden adını yazdırmaya başladı. MİRAİ yakıt dolumu sadece 3 dakika süren bu aracın sürüş esnasında ise hidrojen ve oksijen ... Devamını Oku »

MOTORİNE BİR ZAM DAHA

MOTORİNE BİR ZAM DAHA

Yapılan 15 kuruşluk zamdan sonra motorine 10 kuruş zam daha geldiği açıklandı. 1 hafta arayla gelen bu zamlar dolardaki artış nedeniyle etkili oldu. İstanbul’da en son zamla beraber motorin fiyatları şu şekildedir. Litre fiyatı 3,74tl den 3,84e çıktı. Ankara da ise 3,79 olan motorin 3,89 seviyesinde yükselme göstermiştir. Devamını Oku »

MİTSUBİSHİ DEN 5 YIL GARANTİ

MİTSUBİSHİ DEN 5 YIL GARANTİ

Araçların daki 3 yıl garantiyi 5 yıla çıkaran mitsubishi motors yeni satılıcak olan araçlarda bu kampanya yı başlatmaya karar verdi. Bu kampanyayı kapsayan araçlar ise Pajero,Outlander,ASX,Attrage ve Space Star araçları için bu kampanya geçerlidir. Ürettiği sağlam araçlarla güven veren mitsubishi hem ekonomik ve hem çevreci bir tutum sağlamış ve araçlarındaki konforla adından söz ettirmeye devam edicektir. Devamını Oku »